Wina

Home / Kategoria / Wina

Definicja wina mówi, iż jest to napój alkoholowy uzyskiwany w wyniku procesu fermentacji zachodzącej w soku lub moszczu winogronowym pod wpływem drożdży. Napoje alkoholowe nazywane winami produkuje się także z innych owoców i np. z ryżu.

Rodzajów, stylów i gatunków win na świecie jest mnóstwo i w większości krajów są należycie uporządkowane. Jednak w najbardziej zwięzły sposób możemy powiedzieć, iż wina, ze względu na kolor, dzielą się na: białe, różowe i czerwone, można również spotkać określenie wina „żółte”, które dotyczy win z francuskiej Jury, oraz tak zwane zielone z portugalskiej apelacji Vinho Verde. W obu przypadkach nie dotyczy to jednak ich koloru. Ze względu na zawartość cukru wina dzielimy na: wytrawne, półwytrawne, półsłodkie i słodkie.

W zależności od kraju i obowiązującego prawodawstwa gradacja jakościowa win bywa różna i jest bardziej lub mniej usankcjonowana. Najczęściej stosuje się podział (od najniższej klasy): wino stołowe (np. francuskie Vin de Table ), regionalne (np. francuskie Vin de Pays, włoskie IGT), ze znakiem pochodzenia (np. hiszpańskie D.O.) i gwarantowanym znakiem pochodzenia A.O.C, D.O.C. lub D.O.C.G. – w zależności od kraju).

Wino pochodzi najprawdopodobniej z ziem dzisiejszego Kaukazu. Przez wieki uprawa winorośli rozprzestrzeniała się na świecie, a jego spożycie zaczęło przenikać w głąb tradycji i kultury wielu narodów. Niezaprzeczalnie, jest to jeden z najpopularniejszych napojów alkoholowych, który produkuje się w większości krajów. Przez wzgląd na swe wspaniałe właściwości jak aromaty i smaki, stanowi doskonałe uzupełnienie posiłków. Jest chętnie wykorzystywany w kuchniach narodowych i regionalnych a także spożywany dla samej przyjemności.

W naszym portfolio znajdą Państwo szeroki wybór najprzeróżniejszych win, od stołowych do wybitnych i produkowanych w bardzo ograniczonej ilości; od zdecydowanie wytrawnych po wyraźnie słodkie, klasycznych, deserowych i musujących, z krajów najbardziej popularnych (Francja, Hiszpania, Włochy), czy mało jeszcze odkrytych i niezwykle obiecujących (Peru, Meksyk, Urugwaj, Polska). Zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą!


Pełna oferta dostępnych marekJeśli zainteresowała Cię nasza oferta lub potrzebujesz profesjonalnej porady

Skontaktuj się z nami