Świat whisky fascynuje swoją różnorodnością i mnogością odsłon tego wyjątkowego destylatu. Oprócz tradycyjnych ojczyzn, takich jak Szkocja, Irlandia czy Stany Zjednoczone, whisky powstaje także w egzotycznych miejscach, od Indii po Islandię.
Wszystkie rodzaje whisky powstają jedynie z czterech zbóż. Są to: jęczmień, kukurydza, żyto i pszenica. Wyróżnia się kilka rodzajów whisky:
- Whisky słodowe (single malts lub mieszanki: blended/pure/vatted malt i teaspoon) produkuje się wyłącznie z jęczmienia;
- Amerykańskie whiskey – co najmniej w 51% z kukurydzy;
- Single grain – z jednego z wyżej wymienionych zbóż;
- Wszystkie inne (grain i blended) – mogą być stworzone z każdego z nich.
Whisky może być naprawdę mocna – tzw. cask strength jest butelkowana z naturalną mocą beczki. Może być słodka, wytrawna, delikatna lub ostra, może być torfowa lub tego torfu pozbawiona. Może być oficjalnie butelkowana w danej gorzelni (tzw. Official Bottling) lub w sposób niezależny (tzw. Independent Bottling). Może być barwiona karmelem i filtrowana na zimno, a może być tych zabiegów pozbawiona. Na koniec może być trunkiem niezobowiązującym, łatwym w odbiorze i przyjemnym w spożywaniu na co dzień, a może być też wydaniem specjalnym, limitowanym, koneserskim, np. poszukiwaną wersją single cask (jeden destylat z jednej, konkretnej beczki) z nieistniejącego, legendarnego zakładu. Niezależnie od tego wszystkiego whisky od lat zdobywa podniebienia kolejnych pokoleń, jej rynek się rozrasta, powstają nowe gorzelnie, a przed konsumentami – nowe możliwości. Miliony wrażeń zamkniętych w milionach butelek. A każda z nich jedyna w swoim rodzaju.