Szampany

Home / Kategoria / Szampany

Winorośl uprawia się w Szampanii od wieków. Duży wkład w wielowiekową kontynuację dzieła mają mnisi, przede wszystkim ci z Reims (miasto szampana) i jego okolic.

Specyficzny proces produkcji, z charakterystycznymi „wystrzeliwującymi korkami”, zaczął być stosowany już w drugiej połowie XVII wieku. Już wtedy wielki wpływ na jakość szampana (który – nota bene – pod tą nazwą zaczął być butelkowany w 1695 roku) wywarły metody stosowane przez najsłynniejszego francuskiego mnicha, Dom Perignon. Od tego czasu wzrastała popularność tego niezwykłego wina z naturalnymi bąbelkami, wspierana przez francuskie dwory i angielskich nabywców, dzięki czemu pierwszy sklep handlujący szampanem powstał w pierwszej połowie XVIII wieku z inicjatywy Nicolasa Ruinarta.

Domy szampana rosły w siłę, przede wszystkim dzięki jakości produkowanych przez siebie produktów. Do dziś cenieni są wszakże tacy producenci jak choćby Bollinger, czy Perrier-Jouet. Również kobiety, wdowy po założycielach niektórych domów (Pommery, Perrier, Cliquot – „Wielka Dama Szampana”), w znakomity sposób przejęły schedę po swych zmarłych mężach i kontynuowały świetną passę tego trunku na kolejnych zdobywanych rynkach skupu. Doprowadziło to do zastrzeżenia nazwy „szampan” w roku 1911, zaś w roku 1927 do zawężenia ziem, skąd można brać winogrona do produkcji szampana.

Szampan to nic innego jak musujące wino produkowane w Szampanii (oraz w kilku gminach spoza regionu). Powstaje zawsze ze szczepów: białego Chardonnay (wersja stworzona w 100% z tego szczepu nazywana jest blanc de blancs; odpowiednio szampan skomponowany wyłącznie z winogron ciemnych nazywa się blanc de noirs) oraz czerwonych Pinot Noir i Pinot Meunier. Dopuszczonych jest kilka tradycyjnych odmian winorośli mniej znanych, natomiast ich znaczenie jest marginalne, a uprawy wręcz mikroskopijne.

Sama Szampania jest najdalej na północ wysuniętym regionem upraw winorośli we Francji, podzielonym na 302 osobne, małe parcele zwane cru, podzielone na dwie klasy ze względu na jakość i rodzaj gleby (premier cru, grand cru – tych jest 21).

Ze względu na ilość cukru szampany dzielimy na: brut integral/brut zero/extra brut (bardzo wytrawny), brut (wytrawny), sec/extra dry (półwytrawny), demi sec (półsłodki) i doux (słodki). Dodatkowo, ze względu na użyte szczepy winogron, występują szampany: blanc de blancs (tylko z białego Chardonnay) lub blanc de noirs (tylko ze szczepów czerwonych).

Poza szampanem wina musujące produkuje się na całym świecie. Ich charakterystyczną cechą jest znaczne nasycenie dwutlenkiem węgla, który wytwarza się w procesie fermentacji (w butelce lub zbiorniku) lub jest sztucznie dodawany. Najbardziej znane są m. in. produkowane metodą szampańską Cremant (Francja), Cava (Hiszpania), a także włoskie Prosecco, Lambrusco i Asti (spumante i frizzante), czy rosyjskie Igristoje.

W naszym portfolio znajdą Państwo kilkadziesiąt win musujących i szampanów uznanych marek, we wszystkich możliwych odmianach, od wytrawnych po słodkie, od najprostszych po wersje najwyższej klasy, cenione przez rzesze koneserów na całym świecie. Zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą!


Pełna oferta dostępnych marek



Jeśli zainteresowała Cię nasza oferta lub potrzebujesz profesjonalnej porady

Skontaktuj się z nami