Likiery

Home / Kategoria / Likiery

Likiery istnieją od czasów antycznych, a ich twórcami byli lekarze i mnisi, którzy wytwarzali te trunki przede wszystkim do celów leczniczych. Zresztą prawdziwy początek likiery zawdzięczają właśnie zakonnikom, którzy na przełomie XV i XVI wieku we Francji stworzyli słynne ziołowe Benedictine (w Normandii) oraz Chartreuse (okolice Grenoble). Rozkwit produkcji i popularności likierów przypadł zaś na XVII i XVIII wiek za sprawą kupców w krajach niderlandzkich. To wtedy powstały znane na całym świecie likiery firmy Bols. W Polsce zaś kulturę produkcji likierów zapoczątkował hrabia Potocki, który w 1823 roku założył istniejącą do dziś legendarną fabrykę w Łańcucie.

Sam likier to wysokoprocentowy napój alkoholowy o nieco gęstej konsystencji, powstający poprzez aromatyzowanie spirytusu, bądź innego rodzaju alkoholu, za pomocą owoców, kwiatów, cukru, przypraw lub ziół. Dodatkowo dozwolone są dodatki w postaci np. mleka, śmietanki, kawy, czy czekolady. Ważnym jest, by zawartość cukru w likierze wynosiła co najmniej 70, 80 lub 100g na litr (w zależności od rodzaju likieru), a minimalna moc alkoholu wynosiła 15% ABV. Słowo „likier” pochodzi z łaciny i dosłownie oznacza „rozpuszczać”.

Pokrewne likierom są nalewki – mocne (zazwyczaj 40-45% ABV) alkoholowe wyciągi z owoców, korzeni, ziół lub kwiatów, produkowane za pomocą procesu maceracji poszczególnych składników w neutralnym alkoholu, które mogą być dosładzane syropem cukrowym lub miodem. Niekiedy dla likieru i nalewki stosuje się obie nazwy zamiennie, do tego dochodzą kolejne, choć nie do końca tożsame, nazwy – kordiał, sznaps lub ratafia (które tak naprawdę są szczególnym rodzajem likieru, bądź nalewki).

Likierów na świecie jest mnóstwo, smaków co nie miara. Generalnie podział jest prosty i obejmuje destylaty: owocowe, ziołowe (słodkie i gorzkie), korzenne, miodowe, kremy i inne. Są jeszcze tzw. eaux-de-vie – czyste, mocne (40% ABV i więcej), owocowe lub ziołowe destylaty, których cechą wspólną jest brak starzenia w beczce. Prym w tej kategorii wiodą Francuzi.

W naszym portfolio znajdą Państwo grubo ponad sto różnych rodzajów likierów, od najpopularniejszych jak migdałowe amaretto, czy pomarańczowe (choć niebieskie) blue curacao, po niezwykle rzadkie likiery z bazylii, kasztanów, piernika, a nawet fasoli tonka, czy…siana. Zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą!


Pełna oferta dostępnych marek



Jeśli zainteresowała Cię nasza oferta lub potrzebujesz profesjonalnej porady

Skontaktuj się z nami