Cutty Sark

Home / Portfolio / Cutty Sark

Marka blended whisky Cutty Sark powstała dokładnie 23 marca 1923 roku jako produkt firmy Berry Bros. & Rudd w destylarni The Glenrothes w regionie Speyside w Szkocji. Obecnie whisky ta znajduje się w portfolio koncernu La Martiniquaise.

Nazwa tej whisky pochodzi od słynnego statku – herbacianego kliperu powstałego w XIX wieku, który w okresie eksploatacji pobił wiele rekordów prędkości, czym zapewnił sobie stałe miejsce w historii żeglugi handlowej. Obecnie statek ten stoi przy nabrzeżu w dzielnicy Greenwich w Londynie i pełni rolę statku-muzeum. Jego nazwa, a tym samym nazwa whisky, Cutty Sark, pochodzi z języka szkockiego i oznacza rodzaj krótkiej koszuli, której sławę zapewniło opisanie jej w jednym z wierszy przez wielkiego szkockiego poetę doby romantyzmu – Roberta Burnsa. Zresztą najbardziej znany wizerunek statku od 1955 roku znajduje się na etykiecie każdej z edycji whisky Cutty Sark, a zaprojektował go nie kto inny, jak szwedzki artysta i żeglarz, Carl Georg August Wallin.

Whisky Cutty Sark, niezależnie od oferowanej wersji, ze względu na swój łagodny charakter (podstawę stanowią whisky słodowe głównie z regionu Speyside), stała się jedną z najpopularniejszych whisky typu blended na świecie. Jej popularność jest tak olbrzymia, iż częstokroć pojawia się w literaturze (m. in. u Stephena Kinga, Grahama Greene’a, Harukiego Murakamiego, czy Clive’a Cusslera) i kinie („Green Book”, „Chłopcy z ferajny”). Na cześć tej whisky swojego kota ochrzciła znana amerykańska pisarka i aktorka, Elena Passarello.Jeśli zainteresowała Cię nasza oferta lub potrzebujesz profesjonalnej porady

Skontaktuj się z nami