Botucal

Home / Portfolio / Botucal

Gorzelnia Botucal (lub – zamiennie – Diplomatico) powstała w 1959 roku w La Miel w Wenezueli. Jej właścicielem była LUSA (Licorerias Unidas SA), zaś głównym udziałowcem – kanadyjski Seagram’s International, jeden z największych koncernów produkujących alkohole na świecie.

Początkowo rum Botucal sprzedawany był głównie na rynku lokalnym. Wszystko zmieniło się w 2002 roku, kiedy to LUSA postanowiła sprzedać swoje aktywa, w tym gorzelnię oraz prawa do używania marki. W tym samym roku lokalni przedsiębiorcy przekształcili LUSA w DUSA (Destilerias Unidas SA), która znajduje się u podnóża Andów, blisko głównych zakładów przetwórstwa cukru oraz Parku Narodowego Terapaima, zapewniającego krystalicznie czystą wodę do produkcji rumu premium.

Inspiracją do powstania rumu Botucal była nietuzinkowa postać Don Juancho Nieto Melendeza, legendarnego wenezuelskiego „Mantuano” (lokalnego szlachcica). Zamieszkiwał on w XIX wieku w pobliżu terenów, na których obecnie stoi zakład produkcyjny należący do DUSA (Dolina Planas). Był on pasjonatem alkoholi, a w szczególności rumów. Przez dziesięciolecia zgromadził imponującą kolekcję tychże, tak wspaniałą, iż poczęto powszechnie nazywać ją „Rezerwą Ambasadora” (oczywiście na cześć jej właściciela). Wszystko to spowodowało, że to właśnie portret Don Juancha widnieje na każdej etykiecie produktów spod egidy DUSA.Jeśli zainteresowała Cię nasza oferta lub potrzebujesz profesjonalnej porady

Skontaktuj się z nami